Go back to Magic-League.com's Magic: the Gathering Decks-section.

09/14/01 T2 Top 8 Decks


MrGreen
Winner
Main Deck:
4 Battlefield Forge
6 Mountain
15 Plains
2 Defiant Falcon
2 Defiant Vanguard
2 Lin Sivvi, Defiant Hero
1 Thermal Glider
4 Ramosian Sergeant
1 Ramosian Sky Marshal
4 Steadfast Guard
4 Goblin Legionnaire
3 Flametongue Kavu
4 Urza's Rage
4 Parallax Wave
4 Disenchant
Sideboard:
SB: 3 Worship
SB: 4 Seal of Cleansing
SB: 4 Blood Oath
SB: 4 Dodecapod


robp
Runner-up
Main Deck:
19 Mountain
4 Rishadan Port
3 Flametongue Kavu
2 Firebrand Ranger
2 Rage Weaver
3 Ghitu Fire
4 Goblin Raider
4 Kris Mage
4 Chimeric Idol
4 Seal of Fire
4 Shock
3 Skizzik
4 Urza's Rage
Sideboard:
SB: 1 Flametongue Kavu
SB: 2 Disorder
SB: 4 Tangle Wire
SB: 4 Blood Oath
SB: 4 Ensnaring Bridge


FX|Gromph
Semifinalist
Main Deck:
4 Wrath of God
2 Tsabo's Web
3 Probe
3 Gerrard's Verdict
2 Vindicate
2 Dismantling Blow
4 Fact or Fiction
4 Dromar's Charm
4 Counterspell
2 Absorb
2 Memory Lapse
1 Dromar, the Banisher
3 Nether Spirit
4 Underground River
3 Salt Marsh
4 Plains
5 Island
2 Dromar's Cavern
4 Coastal Tower
1 Caves of Koilos
1 Adarkar Wastes
Sideboard:
SB: 3 Samite Archer
SB: 2 Last Breath
SB: 2 Mageta the Lion
SB: 2 Seal of Cleansing
SB: 1 Gerrard's Wisdom
SB: 2 Circle of Protection: Red
SB: 3 Duress


GL|Vilica
Semifinalist
Main Deck:
4 Rishadan Port
4 Llanowar Wastes
2 Darigaaz's Caldera
7 Swamp
7 Forest
4 Vine Trellis
4 Birds of Paradise
4 Blastoderm
4 Fallen Angel
2 Spiritmonger
4 Saproling Burst
4 Pernicious Deed
4 Dark Ritual
3 Snuff Out
3 Life / Death
Sideboard:
SB: 3 Kavu Chameleon
SB: 3 Tsabo's Decree
SB: 3 Creeping Mold
SB: 3 Engineered Plague
SB: 3 Addle


spuds
Quarterfinalist
Main Deck:
4 Rishadan Port
4 Stone Rain
6 Mountain
8 Island
4 Shivan Reef
4 Pillage
4 Urza's Rage
3 Tectonic Break
1 Sky Diamond
2 Fire Diamond
4 Tangle Wire
4 Fire/Ice
4 Rishadan Brigand
4 Rishadan Footpad
4 Rishadan Cutpurse
Sideboard:
SB: 1 Thwart
SB: 4 Ghitu Fire
SB: 1 Sky Diamond
SB: 4 Earthquake
SB: 2 Prophetic Bolt
SB: 3 Hibernation


KI|Cartman
Quarterfinalist
Main Deck:
20 Island
2 Waterfront Bouncer
3 Rootwater Thief
3 Glacial Wall
3 Vodalian Merchant
3 Merfolk Looter
4 Lord of Atlantis
4 Gush
2 Foil
4 Thwart
4 Counterspell
4 Static Orb
4 Opposition
Sideboard:
SB: 1 Glacial Wall
SB: 1 Temporal Adept
SB: 1 Rushing River
SB: 2 Misdirection
SB: 2 Stinging Barrier
SB: 2 Teferi's Response
SB: 3 Repulse
SB: 3 Thieving Magpie


kar
Quarterfinalist
Main Deck:
2 Flametongue Kavu
4 Fire/Ice
3 Thornscape Battlemage
4 Birds of Paradise
4 Saproling Burst
4 Fires of Yavimaya
2 Spiritmonger
2 Shivan Wurm
4 Llanowar Elves
4 Blastoderm
3 Urza's Rage
2 Llanowar Wastes
1 Darigaaz's Caldera
3 Karplusan Forest
4 Rishadan Port
3 Mountain
2 City of Brass
2 Sulfurous Springs
7 Forest
Sideboard:
SB: 3 Simoon
SB: 4 Kavu Chameleon
SB: 1 Spiritmonger
SB: 1 Obliterate
SB: 3 Thunderscape Battlemage
SB: 3 Blood Oath


treefolk
Quarterfinalist
Main Deck:
8 Plains
8 Forest
2 Llanowar Wastes
2 Caves of Koilos
4 Brushland
1 Armadillo Cloak
3 Llanowar Knight
4 Birds of Paradise
4 Voice of All
4 Kavu Chameleon
4 Spectral Lynx
4 Blurred Mongoose
4 Disenchant
4 Sterling Grove
4 Worship
Sideboard:
SB: 1 Llanowar Knight
SB: 1 Armadillo Cloak
SB: 3 Dodecapod
SB: 3 Wrath of God
SB: 3 Seal of Cleansing
SB: 4 Juntu Stakes

Welcome